NCABL -  2001 Schedule & Scores

Wednesday May 9, 7:15 pm

EI

Game

Visitor

Score

Home

Score

 

1

Barrhead Orioles

9

Legal Indians

3

 

2

Sturgeon Paladins

4

Westlock RedLions

7

 

3

Edmonton Warriors

6

Barrhead Yankees

3

 

4

Waskatenau Chiefs

13

Athabasca Ravens

11

 
   

Sunday May 13 DH 1:30 pm & 3:45 pm

 

5

Waskatenau Chiefs

6

Barrhead Orioles

7

1

6

Waskatenau Chiefs

7

Barrhead Orioles

12

 

7

Athabasca Ravens

1

Edmonton Warriors

8

 

8

Athabasca Ravens

6

Edmonton Warriors

7

 

9

Barrhead Yankees

5

Sturgeon Paladins

8

 

10

Barrhead Yankees

6

Sturgeon Paladins

11

 

11

Westlock RedLions

14

Legal Indians

2

 

12

Westlock RedLions

10

Legal Indians

0  
   

Wednesday May 16 7:15 pm

 

13

Barrhead Orioles

0

Westlock RedLions

10

 

14

Legal Indians

7

Barrhead Yankees

6

2

15

Sturgeon Paladins

12

Athabasca Ravens

2

 

16

Edmonton Warriors

9

Waskatenau Chiefs

1

 
   

Wednesday May 23, 7:15 pm

 

17

Edmonton Warriors

5

Barrhead Orioles

6  

18

Barrhead Yankees

1

Westlock RedLions

12

 

19

Legal Indians

10

Athabasca Ravens

6

 

20

Sturgeon Paladins

12

Waskatenau Chiefs

0

 
   

Sunday May 27, DH 1:30 pm & 3:45 pm

 

21

Barrhead Orioles

25

Sturgeon Paladins

6

 

22

Barrhead Orioles

13

Sturgeon Paladins

5

 

23

Legal Indians

7

Edmonton Warriors

0

 

24

Legal Indians

8

Edmonton Warriors

9

1

25

Westlock RedLions

13

Waskatenau Chiefs

3

 

26

Westlock RedLions

5

Waskatenau Chiefs

0

 

27

Athabasca Ravens

3

Barrhead Yankees

9

 

28

Athabasca Ravens

8

Barrhead Yankees

9

 
   

Friday June 1, 7:15 pm

 

32

Barrhead Yankees

4

Barrhead Orioles

16

 
   

Sunday June 3 DH, 1:30 pm & 3:45 pm

 

33

Barrhead Orioles

17

Athabasca Ravens

3

 

34

Barrhead Orioles

9

Athabasca Ravens

0

 

35

Waskatenau Chiefs

4

Barrhead Yankees

5  

37

Edmonton Warriors

3

Westlock RedLions

20

 

38

Edmonton Warriors

9

Westlock RedLions

14

 

39

Sturgeon Paladins

2

Legal Indians

4  

40

Sturgeon Paladins

6

Legal Indians

18  
   

Wednesday June 6, 7:15pm

 

41

Legal Indians

2

Barrhead Orioles

4

 

42

Westlock RedLions

16

Sturgeon Paladins

0

 

43

Barrhead Yankees

7

Edmonton Warriors

3

 

44

Athabasca Ravens

10

Waskatenau Chiefs

21

 
   

Sat, Sun June 9,10

 

Harvey J.Doherty Memorial Tournament - Westlock, Alberta

 
   

Monday June 11, 7:15 pm

 

30

Waskatenau Chiefs

10

Legal Indians

5  
   

Wednesday June 13, 7:15 pm

 

45

Barrhead Orioles

18

Waskatenau Chiefs

14

 

46

Edmonton Warriors

10

Athabasca Ravens

14

 

47

Sturgeon Paladins

8

Barrhead Yankees

2

 

48

Legal Indians

1

Westlock RedLions

14

 
   

Fri,Sat,Sun June 15-17

 

Starchuk/Semeniuk Memorial Tournament - Waskatenau, Alberta

 
   

Tuesday June 19, 7:15 pm

 

29

Athabasca Ravens

0

Westlock RedLions

7

 
   

Wednesday June 20, 7:15 pm

 

49

Westlock RedLions

8

Barrhead Orioles

9

 

50

Barrhead Yankees

2

Legal Indians

3

 

51

Athabasca Ravens

2

Sturgeon Paladins

26

 

52

Waskatenau Chiefs

5

Edmonton Warriors

13

 
   

Thursday June 21, 7:15 pm

 

31

Edmonton Warriors

11

Sturgeon Paladins

4

 

36

Waskatenau Chiefs

4

Barrhead Yankees

13

 
   

June 22, 23, 24

 

Sturgeon Paladins Invitational Tournament - Bon Accord, Alberta

 
   

Wednesday June 27, 7:15 pm

 

53

Sturgeon Paladins

0

Barrhead Orioles

6

 
   

Tuesday July 3, 7:15 pm

 

57

Barrhead Orioles

6

Barrhead Yankees

2

 

58

Westlock RedLions

26

Athabasca Ravens

2

 

59

Legal Indians

6

Waskatenau Chiefs

3

 

60

Sturgeon Paladins

10

Edmonton Warriors

0

 
   

Thursday July 5, 7:15 pm

 

55

Waskatenau Chiefs

3

Westlock RedLions

9

 
   

Sat, Sun July 7,8

 

Athabasca Ravens Invitational Tournament

 
   

Tuesday July 10, 7:15 pm

 

61

Barrhead Orioles

7

Edmonton Warriors

4

 

62

Waskatenau Chiefs

7

Sturgeon Paladins

8

 
   

Wednesday July 11, 7:15 pm

 

64

Westlock RedLions

6

Barrhead Yankees

0

 
   

Thursday July 12, 7:15 pm

 

65

Athabasca Ravens

7

Barrhead Orioles

20

 

66

Barrhead Yankees

2

Waskatenau Chiefs

5

 

67

Westlock RedLions

7

Edmonton Warriors

8

 

68

Legal Indians

4

Sturgeon Paladins

5

 
   

Sunday July 15, 2:00 pm

 

54

Edmonton Warriors

5

Legal Indians

4

 
   

Wednesday July 17, 7:15 pm

 

69

Barrhead Orioles

0

Westlock RedLions

2

 

71

Sturgeon Paladins

13

Athabasca Ravens

7

 

72

Edmonton Warriors

0

Waskatenau Chiefs

2

 
   

Thursday July 19, 7:15 pm

 

73

Legal Indians

0

Barrhead Orioles

5

 

74

Westlock RedLions

17

Sturgeon Paladins

5

 

75

Barrhead Yankees

4

Edmonton Warriors

0

 

76

Athabasca Ravens

2

Waskatenau Chiefs

10

 
   

Sat, Sun July 21-22

 

Edmonton Warriors Tournament - Spartan Field Edmonton NE

 
   

Tuesday July 24, 7:15 pm

 

78

Athabasca Ravens

2

Westlock RedLions

23  
   

Thursday July 26, 7:15 pm

 

56

Barrhead Yankees

4

Athabasca Ravens

4

1

79

Waskatenau Chiefs

2

Legal Indians

6

 
   

Tuesday July 31, 7:15 pm

 

63

Athabasca Ravens

0

Legal Indians

16

 

80

Edmonton Warriors

2

Sturgeon Paladins

8

 
   

Thur,Fri,Sat,Sun July 26-29

 

Fete Au Village Tournament - Legal, Alberta

 
   

Wednesday August 1, 6:45 pm

 

NCABL  Allstar - Legal

 

NCABL North Allstars 8 -  NCABL South Allstars 6

 
   

Thursday Aug 2, 7:15 pm

 

70

Legal Indians

5

Barrhead Yankees

1

 

77

Barrhead Orioles

8

Barrhead Yankees

11  
   

Fri. - Mon. Aug 3-6

 

Provincial Intermediate Championships Westlock/Barrhead

 
   

Wednesday Aug 8, 7:15 pm

 

81

Edmonton Warriors

6

Barrhead Orioles

18

 

82

Sturgeon Paladins

9

Waskatenau Chiefs

12

 

83

Legal Indians

20

Athabasca Ravens

1

 

84

Barrhead Yankees

3

Westlock RedLions

9

 

 

 

Sat,Sun Aug 11,12

 

John Jackson Memorial Tournament Barrhead

 

 

 

Saturday & Sunday August 18 & 19 NCABL Championship Series

 

Westlock Agricultural Fair - Top 4 Teams